Skwierzyna - miasto partnerskie

Skwierzyna, której Majątek podlega administracyjnie oraz z którą współtworzy ofertę turystyczną regionu, leży w malowniczym zakątku województwa lubuskiego, otoczonym przez dwie rzeki: Obrę oraz Wartę. Bardzo łatwo jest ją znaleźć i jeszcze łatwiej tutaj trafić. Wystarczy wpisać w urządzenie GPS współrzędne geograficzne, czyli 52°36' szerokości geograficznej północnej i 15°30' długości geograficznej wschodniej.

 

Od początku swojego istnienia Skwierzyna była silnie związana z pobliskimi rzekami. Wielki wpływ na życie mieszkańców odegrała także Puszcza Notecka, która rozciąga się od Santoka aż po wielkopolskie Oborniki. Lasy zajmują ponad 68% powierzchni gminy i są jednym ze skarbów tego rejonu. To idealne miejsce dla grzybiarzy, pasjonatów aktywnego wypoczynku i pieszych wędrówek oraz miłośników natury.

 

Przepływające przez ten obszar rzeki posiadają bardzo urozmaiconą linię brzegową. Obra wraz z rynną jezior zbąszyńskich, tworzy najpiękniejszy na Niżu Polskim szlak wodny o długości 220 km z zakończeniem w Skwierzynie. Spływy kajakowe są jedną z popularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Rzeki przyciągają jednak nie tylko kajakarzy, ale także płetwonurków. Co roku Nadobrzański Klub Płetwonurków „Obra” organizuje Ogólnopolski Spływ Zimowy Obrą o tytuł Oberstronga. Jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość zmierzenia się z siłami natury oraz własnymi słabościami. Uczestnicy spływu przepływają wpław wyznaczony odcinek rzeki. Zwycięzca nie wygrywa z powodu najlepszego czasu, a dlatego, że pokonał najniebezpieczniejszego przeciwnika – samego siebie.

 

Rowerowe Poselstwo, czyli promocja województwa lubuskiego na dwóch kółkach. W 2012 roku po raz czwarty mieszkańcy województwa wyruszyli na jednośladach promować swój kraj i region poza granicami Polski. Po niezwykle udanych wyjazdach do Holandii, Belgii i Danii, tym razem odwiedzili kraj Mozarta. W trakcie wyprawy członkowie peletonu spotykali się z mieszkańcami, przedstawicielami samorządów, biur turystycznych, polskich instytucji oraz środowiskiem Polonii zamieszkujących Republikę Austrii.

 

Inną skwierzyńską atrakcją jest Międzynarodowy Rajd Samochodowy Turystyczno - Nawigacyjny „Szlakiem Bobrów”. Każdego roku załogi mają do pokonania trasę poprowadzoną po całym terenie gminy Skwierzyna. Podczas jazdy można poznać wiele ciekawych i często nieznanych zakątków. Tradycją stało się już oryginalne upiększanie biorących udział w rajdzie  samochodów. W ciągu dwunastu lat trwania imprezy, uczestnicy zmierzyli się z niebywałymi tematami przewodnimi m. in.: Rajd Przedszkolaków, Śladami Skwierzyńskiego, Odkryj w sobie rzemieślnika, Raz przez Las, Raz na filmowo, Raz na bajkowo, Raz na ludowo i Te wspaniałe lata 70. Ostatnia edycja została zorganizowana Na Sportowo.

 

W Skwierzynie od kilku lat wiosną organizowany jest Jarmark Kwiatowy. Przed wojną miasto słynęło z niezwykłej urody. Zakładano parki, kwietniki i ogrody obsadzane licznymi gatunkami róż. Dziś powracamy do tej pięknej i malowniczej przeszłości, odtwarzając także tradycję organizowania jarmarków w mieście.

 

Powyższe materiały oraz fotografie otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Urządu Miasta w Skwierzynie.